Tel.: 777 227 657

Recyklace fotovoltaických panelů

Ministerstvo životního prostředí včera zveřejnilo vyhlášku k recyklaci fotovoltaických panelů. Plné znění vyhlášky je ke stažení zde. Ve Sbírce zákonů bude vyhláška č. 178/2013 Sb.

Vyhláška č. 178/2013 Sb. ze dne 24. června 2013, kterou se mění vyhláška č. 352/2005 Sb., o podrobnostech nakládání s elektrozařízeními a elektroodpady a o bližších podmínkách financování nakládání s nimi (vyhláška o nakládání s elektrozařízeními a elektroodpady), ve znění pozdějších předpisů, byla zveřejněna Ministerstvem životního prostředí ve středu 26. června 2013.

Dlouho odkládanou vyhlášku podepsal ministr životního prostředí Tomáš Chalupa v úterý 25. června 2013. Vyhláška vstoupí v platnost 28. června 2013, kdy bude zveřejněna ve Sbírce zákonů.

Největší diskuse probíhala kolem výše recyklačního poplatku. Vyhláška sice v příloze uvádí způsob výpočtu recyklačního poplatku, na závěr však stanovuje minimální výši poplatku na 8,50 Kč/kg panelů. V původní verzi návrhu vyhlášky byla uvedena hodnota 5,50 Kč/kg, což odpovídalo maximálním odhadovaným nákladům podle důvodové zprávy. Například firma Retela navrhovala minimální výši poplatku 4 Kč/kg. Ve znění zveřejněném v Knihovně připravované legislativy po vypořádání připomínek byla dokonce hodnota 11 Kč/kg. Zároveň však vyhláška určuje, že fotovoltaické panely váží 0,11 kg/Wp, což je až o čtvrtinu více, než je skutečná hmotnost běžných fotovoltaických panelů. Reálně se tedy výše poplatku pohybuje kolem 10 Kč/kg. Hmotnost tenkovrstvých panelů je naopak vyšší, vyhláška však tuto skutečnost ignoruje a mezi dvěma základními technologiemi nerozlišuje, přestože každou z technologií bude pravděpodobně vhodné recyklovat jiným způsobem.

V původním návrhu vyhlášky bylo ustanovení, že podílníky recyklačního systému musí být 4 výrobci/dodavatelé fotovoltaických panelů, kteří dodali v letech 2011 a 2012 na trh minimálně 0,5 MWp fotovoltaických panelů. Po vypořádání připomínek byl požadavek snížen na 90 kWp. V konečné verzi vyhlášky tento požadavech zcela vypadl. Stačí tedy 4 výrobci/dodavatelé libovolných elektrozařízení.

V původním návrhu vyhlášky byla upravena možnost změny recyklačního systému. Provozovatel fotovoltaické elektrárny měl právo změnit recyklační systém jednou za rok. V konečné verzi je tato úprava vynechána, možnost změny recyklačního systému je tedy upravena pouze ve smlouvě.

Vyhláška upravuje způsob nakládání s finančními prostředky vybranými na recyklaci fotovoltaických panelů dodaných na trh do 1. ledna 2013, který nebyl podchycen v zákoně. Zakazuje například křížové financování s jinými činnostmi provozovatele recyklačního systému, včetně recyklace panelů dodaných po 1. lednu 2013. Vyhláška nařizuje uložení finančních prostředků na zvláštní účet u banky v České republice a omezuje možnosti investování na vybrané druhy dluhopisů (dluhopisy emitentů s vysokým ratingem, většinou státní dluhopisy). Veškeré nakládání s finančními prostředky má provozovatel recyklačního systému povinnost uvádět v roční zprávě.

U každé fotovoltaické elektrárny mají být po zrecyklování jedné třetiny panelů vyúčtovány přeplatky resp. nedoplatky. Budou-li náklady na recyklaci nižší, než vyhláškou určená výše recyklačního poplatku, bude přebytek vrácen provozovateli fotovoltaické elektrárny. Stejné vyúčtování má být provedeno po zrecyklování dvou třetin panelů a po zrecyklování všech panelů. Otázka je, nakolik tato skutečnost bude motivovat provozovatele recyklačních systémů k minimalizaci nákladů.

Recyklaci fotovoltaických panelů nabízí celkem 9 firem, 4 již získaly registraci, dalších 5 ji pravděpodobně získá v nejbližších dnech.

Zpět na archiv

Certifikát kvality

20. 11. 2024

Získali jsme certifikát kvality na základě spokojenosti našich klientů.

Servis fotovoltaických elektráren

20. 07. 2024

Opravy FV elektráren

Servis solárních systémů Citrin Solar

16. 02. 2024

Servis solárních systémů pro RD Dennert

Měniče Fronius SKLADEM!

08. 01. 2024

Naskladnění měničů Fronius

SunPower Maxeon 7

09. 06. 2023

Nové panely SunPower Maxeon 7